Diagnoză
Municipiul Alba Iulia este titularul strategiei și al datelor; validează fiecare cifră înainte de publicare și asumă raportarea oficială. Platforma este operată de Asociația GAL pentru Tinerii din Alba Iulia și alimentează raportarea oficială — nu o înlocuiește.
Cum arată situația tinerilor din Alba Iulia?
Indicatorii din diagnoza strategiei (Capitolele 1–3), monitorizați în paralel cu planul de acțiune. Diagnoza nu are ținte: se urmărește evoluția față de referință. Valorile județene, regionale sau naționale sunt marcate proxy și nu se extrapolează la municipiu.
1.2.1 Demografie generală
| Cod | Indicator | Referință | Ultima valoare | Nivel | Sursă |
|---|---|---|---|---|---|
| D-1.01 | Populația rezidentă a municipiului (RPL) | 1 | 64.227 | municipiu | INS RPL |
| D-1.02 | Populația tânără 14–35 ani (estimare din grupe decenale) | 1 | 14.828 | municipiu | INS RPL (estimare analitică) |
| D-1.03 | Ponderea tinerilor 14–35 ani în populație | 0 | 23,10 | municipiu | INS RPL (estimare analitică) |
| D-1.04 | Ponderea grupei 0–9 ani (cohortele care intră în tinerețe după 2030) | 0 | 10,67 | municipiu | INS RPL |
| D-1.05 | Ponderea populației feminine | 0 | 52,68 | municipiu | INS RPL |
| D-1.06 | Rata natalității — județul Alba | 0 | 8,80 | judet proxy | INS / ADR Centru |
| D-1.07 | Sporul natural — județul Alba | 0 | -5,60 | judet proxy | INS |
| D-1.08 | Mortalitatea infantilă — județul Alba | 0 | 5,60 | judet proxy | INS / INSP |
| D-1.09 | Sporul migrator intern al municipiului între recensăminte | 0 | 691 | municipiu | INS RPL |
| D-1.10 | Plecări temporare în străinătate — județul Alba (estimare anuală) | 0 | 3.500 | judet proxy | INS (estimare) |
1.2.2 Muncă, educație și calitatea vieții
| Cod | Indicator | Referință | Ultima valoare | Nivel | Sursă |
|---|---|---|---|---|---|
| D-2.01 | Tineri NEET înregistrați la AJOFM, sub 25 ani (maxim lunar) | 1 | 85 | municipiu | AJOFM Alba (domiciliu în municipiu) |
| D-2.02 | Tineri NEET înregistrați la AJOFM, 25–29 ani (maxim lunar) | 0 | 37 | municipiu | AJOFM Alba |
| D-2.03 | Ponderea femeilor între tinerii NEET sub 25 ani înregistrați | 0 | 62,30 | municipiu | AJOFM Alba |
| D-2.04 | Rata NEET 15–29 ani — România | 0 | 19,20 | national proxy | Eurostat edat_lfse_20 |
| D-2.05 | Rata NEET în rândul femeilor tinere — Regiunea Centru | 0 | 32,70 | regiune proxy | Eurostat |
| D-2.06 | Proiecte POCU 2014–2020 cu beneficiari tineri — județul Alba | 0 | 269 | judet proxy | OIR PECU Centru |
| D-2.07 | Tineri beneficiari ai măsurilor POCU — județul Alba | 0 | 7.637 | judet proxy | OIR PECU Centru |
| D-2.08 | Start-up-uri înființate de tineri prin POCU — județul Alba | 0 | 126 | judet proxy | OIR PECU Centru |
| D-2.09 | Elevi în învățământul gimnazial — județul Alba | 0 | 11.434 | judet proxy | ISJ Alba |
| D-2.10 | Elevi în învățământul liceal — județul Alba | 0 | 9.881 | judet proxy | ISJ Alba |
| D-2.11 | Elevi în învățământul profesional — județul Alba | 0 | 2.374 | judet proxy | ISJ Alba |
| D-2.12 | Elevi în programul „A doua șansă” — județul Alba | 1 | 373 | judet proxy | ISJ Alba |
| D-2.13 | Rata abandonului școlar | 0 | — | judet proxy | ISJ Alba |
| D-2.14 | Studenți UAB — total | 1 | 6.000 | municipiu | UAB |
| D-2.15 | Studenți UAB înmatriculați (anul I) | 0 | 2.196 | municipiu | UAB |
| D-2.16 | Tineri 18–35 ani cu rol fiscal activ în municipiu | 0 | 6.404 | municipiu | Direcția Venituri |
| D-2.17 | Tineri 18–35 ani proprietari de clădiri/locuințe | 0 | 2.277 | municipiu | Direcția Venituri |
| D-2.18 | Tineri 18–35 ani cu mijloace de transport înregistrate | 0 | 2.221 | municipiu | Direcția Venituri |
| D-2.19 | Ponderea tinerilor activi fiscal care dețin o locuință | 0 | 35,60 | municipiu | Direcția Venituri |
| D-2.20 | Infracțiuni sesizate — municipiul Alba Iulia | 1 | 365 | municipiu | Poliția Municipiului Alba Iulia |
| D-2.21 | Autori de infracțiuni identificați, 14–17 ani | 0 | 67 | municipiu | Poliția Municipiului Alba Iulia |
| D-2.22 | Autori de infracțiuni identificați, 18–24 ani | 0 | 163 | municipiu | Poliția Municipiului Alba Iulia |
1.2.2.6 Sănătate și stare de bine
| Cod | Indicator | Referință | Ultima valoare | Nivel | Sursă |
|---|---|---|---|---|---|
| D-3.01 | Consum de droguri ilicite în viață, 15–34 ani — România | 0 | 16,90 | national proxy | ANA 2021 |
| D-3.02 | Consum de droguri ilicite în ultimul an, 15–34 ani — România | 0 | 10 | national proxy | ANA 2021 |
| D-3.03 | Starea de sănătate a tinerilor și comportamente de risc — date locale (DSP) | 1 | — | municipiu | DSP Alba |
2. Chestionarul tinerilor (val 2026, n=334)
| Cod | Indicator | Referință | Ultima valoare | Nivel | Sursă |
|---|---|---|---|---|---|
| D-4.01 | Evaluare pozitivă a propriei vieți | 0 | 67,20 | municipiu | Chestionar tineri 2026 (n=334) |
| D-4.02 | Nemulțumiți de transportul public | 0 | 14,70 | municipiu | Chestionar tineri 2026 (n=334) |
| D-4.03 | Cer îmbunătățirea drumurilor | 0 | 52,10 | municipiu | Chestionar tineri 2026 (n=334) |
| D-4.04 | Cer mai multe spații verzi / parcuri | 0 | 49,70 | municipiu | Chestionar tineri 2026 (n=334) |
| D-4.05 | Cer spații de recreere | 0 | 38,30 | municipiu | Chestionar tineri 2026 (n=334) |
| D-4.06 | Se simt capabili să își controleze viața | 0 | 81,10 | municipiu | Chestionar tineri 2026 (n=334) |
| D-4.07 | Au o rețea de sprijin solidă | 1 | 78,70 | municipiu | Chestionar tineri 2026 (n=334) |
| D-4.08 | Părinții ca principală sursă de sprijin | 0 | 69,80 | municipiu | Chestionar tineri 2026 (n=334) |
| D-4.09 | Profesorii ca sursă de sprijin/orientare | 0 | 13,80 | municipiu | Chestionar tineri 2026 (n=334) |
| D-4.10 | Au un mentor | 1 | 5,10 | municipiu | Chestionar tineri 2026 (n=334) |
| D-4.11 | Doresc mai multă autonomie în carieră | 0 | 63,50 | municipiu | Chestionar tineri 2026 (n=334) |
| D-4.12 | Aspiră la studii superioare | 0 | 48,50 | municipiu | Chestionar tineri 2026 (n=334) |
| D-4.13 | Aspiră la o afacere proprie | 0 | 32,90 | municipiu | Chestionar tineri 2026 (n=334) |
| D-4.14 | Nu intenționează să rămână în oraș sau sunt nesiguri | 1 | 53,90 | municipiu | Chestionar tineri 2026 (n=334) |
| D-4.15 | Se văd trăind în Alba Iulia peste 5 ani | 1 | 46,10 | municipiu | Chestionar tineri 2026 (n=334) |
| D-4.16 | Obstacol principal: lipsa oportunităților de muncă | 0 | 35,90 | municipiu | Chestionar tineri 2026 (n=334) |
| D-4.17 | Obstacol principal: lipsa resurselor financiare | 0 | 33,20 | municipiu | Chestionar tineri 2026 (n=334) |
| D-4.18 | Obstacole percepute ca economice și structurale (cumulat) | 1 | 69,10 | municipiu | Chestionar tineri 2026 (n=334) |
| D-4.19 | Mulțumiți de sistemul educațional | 0 | 69,20 | municipiu | Chestionar tineri 2026 (n=334) |
| D-4.20 | Nu se simt pregătiți pentru piața muncii | 1 | 46,70 | municipiu | Chestionar tineri 2026 (n=334) |
| D-4.21 | Stare de sănătate autopercepută bună | 0 | 74,20 | municipiu | Chestionar tineri 2026 (n=334) |
| D-4.22 | Nivel ridicat sau foarte ridicat de stres | 1 | 46,70 | municipiu | Chestionar tineri 2026 (n=334) |
| D-4.23 | Activitate fizică insuficientă | 0 | 16,50 | municipiu | Chestionar tineri 2026 (n=334) |
| D-4.24 | Acces bun la servicii medicale | 0 | 69,10 | municipiu | Chestionar tineri 2026 (n=334) |
| D-4.25 | Acces dificil la servicii medicale | 0 | 5 | municipiu | Chestionar tineri 2026 (n=334) |
| D-4.26 | Se simt în siguranță în mediul educațional | 0 | 83,20 | municipiu | Chestionar tineri 2026 (n=334) |
| D-4.27 | Au experimentat cel puțin o formă de bullying | 1 | 25 | municipiu | Chestionar tineri 2026 (n=334) |
| D-4.28 | Fără rețea de sprijin solidă | 0 | 21 | municipiu | Chestionar tineri 2026 (n=334) |
| D-4.29 | Fără acces la internet | 0 | 9 | municipiu | Chestionar tineri 2026 (n=334) |
| D-4.30 | Intenționează să se stabilească în străinătate | 0 | 6,90 | municipiu | Chestionar tineri 2026 (n=334) |
3. Chestionarul ecosistemului (val 2026, n=175)
| Cod | Indicator | Referință | Ultima valoare | Nivel | Sursă |
|---|---|---|---|---|---|
| D-5.01 | Informați bine/foarte bine despre politicile de tineret | 0 | 64,60 | municipiu | Chestionar ecosistem 2026 (n=175) |
| D-5.02 | Viziunea autorităților percepută ca doar parțial clară | 0 | 41,10 | municipiu | Chestionar ecosistem 2026 (n=175) |
| D-5.03 | Consideră că nu există o viziune clară | 0 | 27,40 | municipiu | Chestionar ecosistem 2026 (n=175) |
| D-5.04 | Încredere instituțională în mare măsură | 1 | 48 | municipiu | Chestionar ecosistem 2026 (n=175) |
| D-5.05 | Nu au participat niciodată la consultări publice | 0 | 25,70 | municipiu | Chestionar ecosistem 2026 (n=175) |
| D-5.06 | Bugetul local pentru tineret perceput ca insuficient | 0 | 27,40 | municipiu | Chestionar ecosistem 2026 (n=175) |
| D-5.07 | Transparența distribuirii fondurilor percepută ca doar parțială | 0 | 30,90 | municipiu | Chestionar ecosistem 2026 (n=175) |
| D-5.08 | Foarte bine informați despre finanțarea locală | 0 | 10,90 | municipiu | Chestionar ecosistem 2026 (n=175) |
| D-5.09 | Interesele tinerilor considerate bine reprezentate | 0 | 41,70 | municipiu | Chestionar ecosistem 2026 (n=175) |
| D-5.10 | Cunosc maximum două organizații de tineret active | 1 | 84,60 | municipiu | Chestionar ecosistem 2026 (n=175) |
| D-5.11 | Nu fac parte din nicio structură | 1 | 50,90 | municipiu | Chestionar ecosistem 2026 (n=175) |
| D-5.12 | Percep un deficit de structuri participative | 0 | 68 | municipiu | Chestionar ecosistem 2026 (n=175) |
| D-5.13 | Cunosc CCPT doar vag | 0 | 48,60 | municipiu | Chestionar ecosistem 2026 (n=175) |
| D-5.14 | Au interacționat efectiv cu CCPT | 1 | 10,90 | municipiu | Chestionar ecosistem 2026 (n=175) |
| D-5.15 | Colaborarea autorități–ONG descrisă ca „ocazională” | 0 | 35,40 | municipiu | Chestionar ecosistem 2026 (n=175) |
| D-5.16 | Au participat la activități pentru tineret | 0 | 74,90 | municipiu | Chestionar ecosistem 2026 (n=175) |
| D-5.17 | Bariera principală în participare: lipsa informațiilor | 0 | 49,70 | municipiu | Chestionar ecosistem 2026 (n=175) |
| D-5.18 | Au simțit nevoia unui mentor fără a găsi unul | 0 | 46,90 | municipiu | Chestionar ecosistem 2026 (n=175) |
| D-5.19 | Cer prioritar formare continuă | 0 | 48 | municipiu | Chestionar ecosistem 2026 (n=175) |
| D-5.20 | Cer prioritar mentorat | 0 | 29,10 | municipiu | Chestionar ecosistem 2026 (n=175) |
| D-5.21 | Susțin recunoașterea formală a voluntariatului | 0 | 80 | municipiu | Chestionar ecosistem 2026 (n=175) |
| D-5.22 | Consideră spațiile pentru tineret insuficiente | 0 | 50,30 | municipiu | Chestionar ecosistem 2026 (n=175) |
| D-5.23 | Consideră că spațiile lipsesc în mare măsură | 0 | 25,70 | municipiu | Chestionar ecosistem 2026 (n=175) |
| D-5.24 | Susțin înființarea unui Centru de Tineret (da + poate) | 0 | 97,10 | municipiu | Chestionar ecosistem 2026 (n=175) |
| D-5.25 | Percep un deficit de locuri de reunire | 1 | 76 | municipiu | Chestionar ecosistem 2026 (n=175) |
| D-5.26 | Cer centre de tineret în cartiere | 0 | 51,40 | municipiu | Chestionar ecosistem 2026 (n=175) |
| D-5.27 | Cer spații de recreere și socializare | 0 | 45,70 | municipiu | Chestionar ecosistem 2026 (n=175) |
| D-5.28 | Cer hub-uri / incubatoare pentru inițiative | 0 | 37,70 | municipiu | Chestionar ecosistem 2026 (n=175) |
Alte date
| Cod | Indicator | Referință | Ultima valoare | Nivel | Sursă |
|---|---|---|---|---|---|
| CP-01 | Populația (județul Alba) | — | 325.260 | judet proxy | Eurostat · demo_r_pjanaggr3 |
| CP-02 | Ponderea tinerilor 14–35 ani (municipiu) | — | 23,10 | municipiu | INS RPL 2021 (Strategie) |
| CP-03 | Rata natalității (județul Alba) | — | 8,80 | judet proxy | INS (Strategie, Tabel 1.6) |
| CP-04 | Șomajul tinerilor 15–24 ani (regiunea Centru) | — | 24,20 | regiune proxy | Eurostat · lfst_r_lfu3rt |
| CP-05 | Părăsirea timpurie a școlii 18–24 ani (regiunea Centru) | — | 18,30 | regiune proxy | Eurostat · edat_lfse_16 |
| CP-06 | Tineri NEET integrați în muncă prin AJOFM (municipiu, cumulat) | — | 530 | municipiu | AJOFM (Strategie) |
| CP-07 | Finanțări nerambursabile pentru tineret din bugetul local | — | 370.000 | municipiu | Buget local (Strategie) |
| CP-08 | Absolvenți integrați în muncă prin AJOFM (municipiu, cumulat) | — | 172 | municipiu | AJOFM (Strategie) |
Resurse mobilizate pentru tineri (referință 2021–2026)
| Cod | Indicator | Referință | Ultima valoare | Nivel | Sursă |
|---|---|---|---|---|---|
| D-6.01 | Proiecte Erasmus+ și ESC aprobate (cumulat 2021–2026) | 0 | 12 | municipiu | ANPCDEFP / beneficiari |
| D-6.02 | Valoarea proiectelor Erasmus+ și ESC aprobate (cumulat 2021–2026) | 0 | 959.110 | municipiu | ANPCDEFP / beneficiari |
| D-6.03 | Finanțări nerambursabile pentru activități de tineret din bugetul local | 1 | 370.000 | municipiu | Primăria Alba Iulia |
| D-6.04 | Tineri NEET integrați în muncă prin AJOFM (cumulat 2021–2025) | 0 | 530 | municipiu | AJOFM Alba |
| D-6.05 | Absolvenți integrați în muncă prin AJOFM (cumulat 2021–2025) | 0 | 172 | municipiu | AJOFM Alba |
| D-6.06 | Sprijin privat atras prin programul Zbor Hub pentru centrul Caponiera | 0 | 150.000 | municipiu | BCR / Zbor Hub |
